Sporočilo za javnost: “Prijave za Social Impact Award Slovenia so odprte!”
Koper, 14. junij 2021 – Projekt Social Impact Award (SIA) nudi podporo mladim socialnim podjetnikom, ki so še v zgodnji fazi razvoja in izvedbe inovativnih poslovnih rešitev za spopadanje z […]
Koper, 14. junij 2021 – Projekt Social Impact Award (SIA) nudi podporo mladim socialnim podjetnikom, ki so še v zgodnji fazi razvoja in izvedbe inovativnih poslovnih rešitev za spopadanje z najpomembnejšimi družbenimi izzivi našega časa. V mednarodnem prostoru je projekt prisoten že več kot desetletje, v Sloveniji pa je svojo pot začel v letu 2021. Do 21. junija so v Sloveniji odprte prijave za nagrado Social Impact Award, ki so jo letos kot glavni partnerji podprli Mestna občina Koper, Univerza na Primorskem, trgovec Spar Slovenija in banka Sparkasse. Seznam ostalih partnerjev je dostopen tukaj. Projekt v Sloveniji vodi Slovenska agencija za mlade (SLOAM).
V okviru prve faze projekta v prvi sezoni Social Impact Awarda pri nas, je projekt dosegel več kot 2.500 mladih v okviru različnih dogodkov in delavnic o socialnem podjetništvu in tako mladim pomagal ideje spremeniti v poslovne priložnosti. S pomočjo podpornikov so bile vse aktivnosti projekta za mlade brezplačne.
Rektorica Univerze na Primorskem, ki je glavni akademski partner projekta, dr. Klavdija Kutnar, je ob tej priložnosti povedala: »Univerza na Primorskem se je z veseljem priključila organizaciji tekmovanja za nagrado Social Impact Award, saj želimo, da bi se naše študentke in študenti preizkusili v svetu podjetništva ter da bi se že v času študija vključili v okolje, v katerem živimo in delamo. Socialno podjetništvo ponuja trajnostne rešitve za najrazličnejše družbene probleme in izzive, zato je ključnega pomena, da v njem najdejo svoje mesto tudi mladi. Vsak naš diplomant si bo ustvaril svojo karierno pot, želimo pa si, da bi se jih čim več lotilo tudi družbeno odgovornega dela. Na delavnicah SIA se je teoretično znanje o socialnem podjetništvu prepletalo s srečanji z izkušenimi mentorji, navezali so se novi stiki in upam, da bodo iz tega sodelovanja nastali tudi dobri projekti.«
Župan Mestne Občine Koper, ki je glavni občinski partner projekta, Aleš Bržan, je ob tej priložnosti povedal: »Čas epidemije je med drugim razkril, kako živa so načela socialnega podjetništva v naši skupnosti, saj so se nam v boju z virusom pridružila številna komercialna podjetja z sodelovanjem, prostovoljnim delom in donacijami. Očitno je, da svojega potenciala skupnost doslej ni črpala dovolj odločno in učinkovito, zato sem zelo vesel, da smo se kot glavni partner pridružili projektu Social Impact Award Slovenia. Pomembno je, da mlade socialne podjetnice in podjetnike podpiramo, spodbujamo in na koncu tudi nagradimo.«
Pretekli teden so se tudi uradno odprle prijave za tekmovalni del Social Impact Awarda, odprte pa bodo do 21. junija 2021 do 12. ure, kar predstavlja tudi nacionalni rok za predložitev vseh socialnopodjetniških idej. Izmed vseh prijavljenih bo žirija izbrala ekipe z najbolj inovativnimi idejami in v začetku julija razglasila finaliste, ki bodo deležni okrepljenega mentorstva in vstopa v drugi del programa, namenjenega intenzivni inkubaciji idej pod mentorstvom najboljših podjetnikov in socialnih podjetnikov v Sloveniji.
Septembra bo sledilo vseslovensko glasovanje za najboljše socialnopodjetniške ideje, oktobra pa bodo na osrednjem dogodku programa, t.i. Award Ceremony, ki se bo odvijal v Mestni občini Koper, nagrajene vsaj tri ideje. Zmagovalci bodo prejeli 1.500 EUR začetnega kapitala, dodatno mentorsko podporo, praktične nagrade in brezplačno udeležbo na globalnem srečanju vseh zmagovalcev Social Impact Award po svetu.
Direktor Slovenske agencija za mlade, ki je nosilec licence SIA v Sloveniji, Jan Peloza, je ob tem izpostavil: »Socialno podjetništvo ima v Sloveniji nekoliko negativen prizvok tako med podjetniki kot nevladnimi organizacijami, kar je posledica nesistematičnega razvoja sektorja s strani različnih akterjev. Social Impact Award naslavlja ravno to problematiko, s poudarkom na mladih, hkrati pa je okno v svet razvoja dodatnih struktur, ki bodo podpirale socialno podjetništvo pri nas. Do konca leta tako na primer v Ljubljani odpiramo tudi prvi Impact Hub v Sloveniji, socialnopodjetniški inkubator, čemur bo sledil razvoj podobnih inkubatorjev tudi drugje po Sloveniji. Čeprav smo šele na začetku, se že zelo veselimo naslednjih korakov, ki jih bo prinesel ta projekt v Sloveniji – že dosedanji rezultati in odzivi so fenomenalni!«
V dobrem desetletju je v projektu Social Imapact Award sodelovalo že več kot 40 tisoč mladih iz 28 držav Evrope, Afrike in Azije. Koordinatorka projekta v Sloveniji, Nika Stegovec, zaključuje: »S programom Social Impact Award v Sloveniji razvijamo kulturo socialnega podjetništva in spodbujamo inovacije, ki rešujejo lokalne, regionalne in globalne izzive. Verjamemo v potencial mladih, da v družbi naredijo spremembe, in v socialnopodjetniški proces kot idealno sredstvo za mlade, da razvijejo svoj potencial. Predvsem pa verjamemo v svet, kjer mladi predstavljamo in udejanjamo rešitve in s tem delamo trajne spremembe. Zato smo v Slovenijo pripeljali Social Impact Award, ki preko socialnega podjetništva mladim pomaga, da se povežejo tako s svojimi družbeno in okoljsko odgovornimi željami, kot svojim ustvarjalnim talentom.«